Kontakt

Dealer siników zaburtowych Parsun:
JARD Sp. z o.o.
Sprzedaż silników Parsun: 
05-240 Tłuszcz, ul. Przemysłowa 25A
tel. 602 682 476 - sprzedaż silników
poniedziałek-piątek w godz 8.00-16
Adres e-mail:
biuro @ parsun . pl

 


 Części i serwis:
Wyłączny Importer:

Inter Cars S.A.
https://marine.intercars.com.pl/
Infolinia: +48 22 511 30 90

W sprawie wysyłki części można
kontaktować się również z:
PEZAL Gdańsk
tel. +48 58 300 03 67 
lub 505 466 081
www.pezalgenerators.com/kontakt 

 

FAQ

Odpowiedzi na Częste Pytania.


Pytania:

 [ FAQ ] Czy czterosuwowy silnik zaburtowy Parsun jest fabrycznie napełniany olejem silnikowym?
 [ FAQ ] Czy silniki zaburtowe Parsun są sprzedawane już z olejem w spodzinie zalanym fabrycznie?
 [ FAQ ] Ile paliwa zużywają silniki PARSUN?
 [ FAQ ] Jak często powinienem wymieniać wirnik pompy wody?
 [ FAQ ] Jak mam sprawdzić jaka długość kolumny silnika pasuje do mojej łodzi?
 [ FAQ ] Jak przygotować silnik do zimowej przerwy w użytkowaniu?
 [ FAQ ] Jakiego typu oleju silnikowego mam używać w moim czterosuwowym silniku zaburtowym Parsun?
 [ FAQ ] Jakiej mocy silnik powinienem zastosować do swojej łodzi?
 [ FAQ ] Nie leci woda z wylotu wody chłodzącej mojego silnika. Co powinienem zrobić?

Pytania i Odpowiedzi
Jak przygotować silnik do zimowej przerwy w użytkowaniu?
Okres zimowania jest najbardziej krytyczny dla Twojego silnika zaburtowego. Poprawne przygotowanie do przerwy w użytkowaniu zaprocentuję długą bezawaryjną pracą silnika i zapewnią mu niezmiennie dobre osiągi. Poprawnie przeprowadzone przygotowanie do zimowania obejmuje spuszczenie paliwa i pokrycie olejem lub innym lubrykantem wszystkich ruchomych części silnika, także wnętrza cylindrów (przez otwór świecy). Przygotowaniu silnika do zimowania lub do innej dłuższej przerwy w pracy poświęcamy osobną poradę. Informacja ta znajduje się też w Twojej instrukcji obsługi silnika zaburtowego Parsun.
Jakiego typu oleju silnikowego mam używać w moim czterosuwowym silniku zaburtowym Parsun?
Dla zaburtowego silnika czterosuwowego Parsun mozesz używać dowolnego samochodowego oleju silnikowego o zakresie SAE10W-40 (Klasa API: SG, SF, SH lub SJ). Twój czterosuwowy silnik Parsun jest wyposażony w ostrzegawczą kontrolkę niskiego ciśnienia oleju. Kiedy lampka ostrzegawcza jest zgaszona informuje o wystarczającym ciśnieniu oleju w silniku. Jeśli się zapali lub zacznie migać, natychmiast wyłącz silnik i sprawdź poziom oleju. Uzupełnij, jeśli jest to konieczne. Jeśli poziom oleju jest odpowiedni a lampka nadal świeci się lub miga, skonsultuj się z lokalnym serwisem lub dealerem. Nie używaj silnika, dopóki serwis lub dealer nie rozwiąże problemu. Zauważ, że lampka zapala się, kiedy tylko zapalisz silnik. Jest to normalne i powinna zgasnąć po kilku sekundach pracy silnika.
Czy czterosuwowy silnik zaburtowy Parsun jest fabrycznie napełniany olejem silnikowym?
Nie! Czterosuwowy silnik zaburtowy Parsun nie jest fabrycznie napełniany olejem silnikowym. Zanim uruchomisz silnik musisz napełnić silnik olejem. Jesli nie wlejesz oleju do silnika na pewno poważnie uszkodzisz silnik. Uruchomienie czterosuwowego silnika zaburtowego bez oleju silnikowego to dokładnie to samo co uruchomienie samochodu bez oleju w silniku. Brak smarowania spowoduje poważne uszkodzenie większości ruchomych części w silniku i spowoduje konieczność wymiany całej głowicy silnika lub jego generalnego remontu. Ten typ uszkodzenia nie jest pokrywany gwarancją, gdyż występuje z Twojej winy. Kazdy olej silnikowy SAE 10W-40 będzie pracował dobrze. Sprawdź w swojej instrukcji użytkownika jaką ilość oleju powinieneś wlać do silnika i jak przeprowadzić tą operację.
Czy silniki zaburtowe Parsun są sprzedawane już z olejem w spodzinie zalanym fabrycznie?
Tak. Dystrybutor uzupełnia olejem przekładnię w spodzinie i tak przygotowany silnik jest dostarczany kupującemu. Powinieneś jednak się upewnić przed pierwszym uruchomieniem silnika, czy olej jest odpowiednio napełniony. Do wymiany oleju w spodzinie polecamy każdy olej SAE 80 lub 90. Na naszej stronie również są dokładne informacje w jaki sposób krok po kroku wymienić lub sprawdzić olej w spodzinie Twojego silnika Parsun.
Jak często powinienem wymieniać wirnik pompy wody?
Powinieneś sprawdzić Twój wirnik pompy wody przed każdym sezonem przed postawieniem łodzi na wodzie. Wirnik pompy wody to część, która zużywa się bardzo szybko, gdyż wykonana jest z miękkiej gumy. Zalecamy wymianę wirnika przed każdym sezonem. Jest to część tania, a ma ogromny wpływ na poprawną eksploatację silnika. Nawet jeśli użyłeś silnika tylko parę razy w poprzednim sezonie powinieneś sprawdzić/wymienić wirnik pompy wody. Miękka guma z której wykonany jest wirnik niszczeje nawet wtedy, gdy silnik jest nieużywany. (guma wysycha i traci właściwości). Może to być przyczyną zablokowania pompy i uszkodzenia silnika. powrót na górę strony
Nie leci woda z wylotu wody chłodzącej mojego silnika. Co powinienem zrobić?
Natychmiast wyłącz silnik! Nie uruchamiaj go, dopóki problem ie zostanie naprawiony, w przeciwnym razie przegrzejesz silnik i poważnie go uszkodzisz. Po pierwsze sprawdź wlot wody chłodzącej na dolnej części spodziny i upewnij się, że nie jest zatkany. Jeśli wlot wody jest czysty prawdopodobnie wirnik pompy wody nadaje się do wymiany. Może zdarzyć się też, że zatkał się kanał wodny w środku spodziny. Zabierz swój silnik do najbliższego dealera lub serwisu na sprawdzenie.
Jakiej mocy silnik powinienem zastosować do swojej łodzi?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, najważniejsze jest nieprzekraczanie mocy silnika dopuszczalnej dla danego modelu łodzi. Dane te powinny być na tabliczce znamionowej łodzi oraz w dokumentacji łodzi. Innymi czynnikami są waga łodzi, waga pasażerów lub ładunku oraz Twoje oczekiwania co do używania łodzi (czy będziesz wykorzystywał ją do ciągania narciarza czy na przykład do spokojnego przemieszczania się z łowiska na łowisko, czy będzie używana na jeziorze, morzu czy na rzece o silnym prądzie, itp).
Jak mam sprawdzić jaka długość kolumny silnika pasuje do mojej łodzi?
Zmierz wysokość pawęży od górnej krawędzi do dołu kila. Jesli jest to wysokość od 35cm do 41 cm to znaczy, że potrzebujesz krótkiej kolumny o standardowej długości 15 cali. Jeśli jest to od 42 do 56 cm to znaczy, że potrzebujesz długiej kolumny o długości 20 cali. Kolumny silników zaburtowych Parsun są mierzone od spodu silnika do płyty kawitacyjnej na spodzinie ponad śrubą. Zdecydowana większośćłodzi wymaga krótkiej lub długiej kolumny, ale są łodzie, które wymagają kolumny silnika o długości 25 cali (ultra-long shaft, niedostępne w naszej ofercie).
Ile paliwa zużywają silniki PARSUN?

Średnie zużycie paliwa silników Parsun

Model/KM

Litry na godzinę
przy pełnej mocy

Silniki czterosuwowe Parsun

4 KM
1.6
5 KM 
2.0

9.9 KM

3.6

15 KM

5.3

Zużycie paliwa jest zależne od wielu czynników takich jak waga jednostki, kształt kadłuba i jego stan, wiatr, fale, itp.